Zapraszam do Kącika psychologa
Opiekę psychologiczną nad dziećmi z naszego przedszkola sprawuje
mgr Magdalena Ratkowska
Zajęcia z dziećmi na terenie przedszkola:
Poniedziałek 9:00 – 13:00
Wtorek 9:00 – 13:00
Środa 9:00 – 12:00
Zapraszamy również do korzystania z konsultacji z psychologiem
w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 4 im. Janusza Korczaka os. Kalinowe 18 w Krakowie.
https://www.poradnia4.krakow.pl/
Rejestracja telefoniczna: codziennie w godz. 8:00 – 17:00
tel. 12 644 18 85
Psycholog - nadzieje i obawy
Tak jak pierwsza wizyta u dentysty czy pierwszy skok na bungee mogą być dla nas źródłem stresu, takie same obawy może wzbudzić w nas pierwsza wizyta u psychologa. Obawy te mogą być jeszcze większe, gdy do gabinetu nie wchodzimy sami, a z naszą pociechą i to ona jest powodem naszego zgłoszenia. Stres, który czujemy czuje także dziecko, dlatego tak ważna jest nasza postawa i to co powiemy dziecku przed wizytą, jak je o niej poinformujemy.
Jak zatem przygotować siebie i dziecko do takiej wizyty?
Idąc do dentysty po raz pierwszy w życiu, dziecko nie wie, że może to być dla niego stresująca wizyta. Słowa „dentysta” nie łączy ze strachem, z innymi nieprzyjemnymi uczuciami. To my, dorośli, w dobrej wierze mówimy mu przed drzwiami gabinetu „nie bój się”, „będzie dobrze”. Słysząc te słowa dziecko myśli: oho, mówią mi żebym się nie bał, czyli będzie powód do bania się, mówią że będzie dobrze, czyli może być też źle. Tak samo jest z wizytą u psychologa. To jak ją zaprezentujemy, jakich słów użyjemy ma kluczowe znaczenie.
.
Co powiedzieć?
Warto odpowiednio wcześniej uprzedzić dziecko o planowanej wizycie. Można jej termin zaznaczyć w kalendarzu i razem odmierzać czas. Niech to będzie coś przyjemnego J Nie napawajmy dziecka strachem, nie używajmy słów „nie masz się czego bać”. Zamiast tego możemy powiedzieć „Słuchaj, będziemy szli do takiej Pani. Pani ma super pokój, a w nim dużo zabawek. Jak wejdziemy do pokoju to będziesz mógł sprawdzić, jakie zabawki ma Pani i czy ty masz takie w domu! Będzie super zabawa!” albo „Pani ma u siebie dużo zabawek i wydaje mi się, że będzie chciała się z Tobą pobawić! Trochę tak jak w przedszkolu.” I tak też będzie – dużo zabawy i zabawek.
Wizyta u psychologa nie jest karą za „złe” zachowanie. Nie należy straszyć dziecka wizytą u psychologa: „jak będziesz niegrzeczny to pójdziemy do Pani psycholog!”.
Co ze sobą zabrać?
- książeczkę zdrowia (PESEL, informacje o przebiegu ciąży i porodu)
- warto przypomnieć sobie kiedy nasza pociecha zaczęła mówić, raczkować, chodzić – jak wyglądał jej rozwój.
- wcześniejszą dokumentację (opinię z innych placówek, przedszkoli, od specjalistów, wyniki wcześniejszych badań, wyniki badań neurologicznych/logopedycznych/laryngologicznych, itp.)
- jeśli boimy się, że jakieś ważne informacje wylecą nam z głowy w trakcie wizyty, możemy spisać je sobie na kartce. Jeśli w zachowaniu naszego dziecka coś nas niepokoi, możemy nagrać film prezentujący owe zachowania. Wizyta w gabinecie to specyficzna sytuacja ograniczona czasowo – dziecko w jej trakcie może nie zaprezentować wszystkich zachowań, dlatego warto je nagrać/spisać.
Podstawy
- z małymi dziećmi przychodzimy na wizytę w godzinach porannych i okołopołudniowych. Nie ma sensu przychodzić na wizytę o 17:00 z dzieckiem, które cały dzień było w przedszkolu, na placu zabaw, na spacerze, na rowerze, a może jeszcze zdążyło pojechać na lekcję karate. Wypoczęty umysł to podstawa!
- dbamy o to, aby na wizytę dziecko przyszło wyspane, najedzone i w dobrym nastroju. Jeśli wstanie na godzinę 8:00 oznacza poranną walkę, umówmy się na godzinę późniejszą (9:00 czy 10:00 to nadal wczesne, idealne godziny).
- przyprowadzamy ZDROWE dziecko (szczególnie w obecnej sytuacji zwracamy na to uwagę). Katar, ból głowy, ból brzucha, kaszel, złe samopoczucie sprawią, że dziecko będzie szybciej się męczyło i nie zaprezentuje całego swojego potencjału.
- jeśli dziecko nie ma w zwyczaju rozstawać się z jakąś ulubioną maskotką, kocykiem to na wizytę przychodzimy z tymi zabawkami J jeśli ułatwią one dziecku wejście do gabinetu i dziecko poczuje się pewniej dzięki nim, to są one naszymi sprzymierzeńcami!
- gabinet to nie teatr – można w nim pić - butelka wody, zwłaszcza w gorące dni może być nie tylko wskazana, ale wręcz konieczna.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że dzieci bardzo chętnie wchodzą do gabinetu psychologa i chętnie w nim zostają (nawet same!). Wizyta opiera się przede wszystkim na zabawie i rozmowie. Dziecko ma poczucie sprawstwa – w każdej chwili może zakomunikować, że nie chce czegoś wykonywać i ta decyzja będzie respektowana.
Do zobaczenia!
.jpg)

W co się bawić? Funkcje i rodzaje zabaw. 
Rodzic i dziecko w domu w okresie pandemii 
|