To takie proste!
Strona głowna  /  Projekt "Mały Miś"
Projekt "Mały Miś"

 

 

 

 

  O projekcie                                                                    

 

   "Mały Miś w świecie w wielkiej literatury", to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego głównym celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Realizacja, zaprojektowanych w jego ramach modułów, sprzyja kształceniu u dzieci kompetencji kluczowych tj. najważniejszych umiejętności, wiedzy i postaw. 

    Organizatorem projektu jest Grupa MAC S.A. we współpracy z wydawcą miesięcznika „Bliżej Przedszkola”, a autorem - Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1w Kolbuszowej.

    Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia, pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury oraz na propagowaniu czytelnictwa.

 

     W bieżącym roku szkolnym do realizacji projektu "Mały Miś w świecie w Wielkiej Literatury" przystąpiły dwie grupy naszych przedszkolaków: "Skrzaty" i "Biedroneczki":

 

Zapraszamy do poznania naszych "zmisiowanych" działań.

 

 

  Mały Miś - Czytające Przedszkolaki                  

 

   

Realizacja projektu rozpoczęła się od wybrania przez dzieci i nauczycielki grupowej maskotki – Misia oraz nadanie mu imienia. Miś grupy "Skrzatów" otrzymał imię Boni. "Biedroneczki" natomiast wybrały dla swojego misia imię Tuliś. Oto oni!

 

               

                                                   Miś Boni                                             Miś Tuliś

 

    Na pierwszą wyprawę do świata wielkiej literatury, dzieci zaprosiły do przedszkola ważnych gości. "Skrzaty" - Panią Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Mistrzejowice. "Biedroneczki" - Panią Dyrektor naszego przedszkola. Podczas spotkania przedszkolaki wraz z misiami Bonim i Tulisiem, słuchały ulubionych bajek gości. Na zakończenie obie panie wpisały się do pamiątkowych kronik.

 

 

    

 

Więcej zdjęć z inauguracji projektu w Galerii.

 

                                                    

                                             Skrzaty                                       Biedroneczki

 

     

     W trakcie trwania modułu dzieci miały możliwość posłuchania wielu pięknych bajek polskich autorów, czytanych zarówno przez nauczycielki, jak i zaproszonych gości. Dzięki tym spotkaniom "Skrzaty" miały okazję poznać ciekawe zawody, wykonywane przez zaproszone osoby np. nauczyciela tańców dawnych oraz pisarza. W czytelniczych spotkaniach w przedszkolu uczestniczyli także rodzice "Biedroneczek", czytając ulubione bajki swoich dzieci. "Biedroneczki" uczestniczyły też w spotkaniu czytelniczym on-line z Panią Jesienią, w którą wcieliła się Misiowa Mama, czyli autorka projektu Aneta Konefał. 

     Codzienne spotkania z literaturą stały się rytuałem w obu grupach. Stanowiły często wprowadzenie do omawiania wielu ważnych tematów, w ciekawy, niekonwencjonalny sposób, a Misiowe zadania były inspiracją do twórczych zabaw plastycznych, ruchowych i muzycznych.  Spotkania czytelnicze były też okazją do wzbogacania przedszkolnych biblioteczek, o ulubione książki przedszkolaków. 

    Misie stały się ważną częścią życia przedszkolnego. Towarzyszyły dzieciom w wycieczkach, zajęciach i wszystkich ważnych wydarzeniach w przedszkolu.

 

      

 

Więcej zdjęć ze spotkań czytelniczych w przedszkolu w Galerii.

 

                                                            

                                  Skrzaty                                                           Biedroneczki

 

   Miś Boni i miś Tuliś odwiedzali również domy "Skrzatów" i "Biedroneczek", aby wspólnie z dziećmi poznawać przygody bohaterów książek, czytanych przez rodziców. W swoją podróż czytelniczą zostali wyposażeni w "Dzienniczek podróży" oraz dostały w prezencie specjalne plecaczki, w których mogły wygodnie i bezpiecznie odwiedzać "zmisiowane" rodzinki. W dzienniczku rodzice wpisywali tytuły utworów, czytanych dzieciom. Przedszkolaki z kolei, wykonywały pamiątkowy rysunek do wysłuchanej książki lub odrysowywały swoją rączkę.  W ten sposób powstał piękny album z pracami dzieci. 

   Aby dzieci pamiętały o szanowaniu książek, Miś Tuliś podarował "Biedroneczkom", które odwiedził, kolorową,  misiową zakładkę do książki. 

   Czas oczekiwania na powrót do przedszkola Boniego i Tulisia umilały dzieciom piosenki: "Biedroneczkom" - "Czytaj z Misiem", a "Skrzatom" - "Zmisiowani", których autorami są Misiowa Mama czyli Aneta Konefał oraz kompozytor muzyki Sebastian Dusza.

 

         

 

 

  Misiowy wolontariat                                              

 

 

     W module tym Miś uczył dzieci wrażliwości społecznej, pomagania innymi i odpowiedzialności za otaczający świat. Poprzez bajki i wierszyki pokazywał dzieciom, że satysfakcja z ofiarowania komuś uśmiechu jest największym podziękowaniem i nagrodą za wykonaną pracę.

    Cały rok w przedszkolu prowadzone były różnorodne, aktywne działania na rzecz potrzebujących.  "Skrzaty" wraz z rodzicami brały udział w akcji "Nakręć się na pomaganie", zbierając plastikowe nakrętki dla podopiecznych Stowarzyszenia "Być szczęśliwym. "Biedroneczki" włączyły się w akcję "Nakręcamy chodzenie Filipka", zorganizowaną przez Fundację Dzieciom "Zdążyć z pomocą". Dzieci i rodzice naszych przedszkolaków aktywnie uczestniczyli również w Mikołajkowej zbiórce darów dla czworonożnych podopiecznych schroniska w Mysłowicach, przynosząc karmę i różne akcesoria dla bezdomnych zwierząt. 

 

 

            

 

 

  Dzień Pluszowego Misia                                            

 

 

       25 listopada, czyli w dniu, w którym wszystkie misie na całym świecie obchodzą swoje święto, dzieci z grupy "Skrzatów" i "Biedroneczek" wraz misiami Bonim i Tulisiem, zostały zaproszone na przyjęcie urodzinowe do Dużego Misia Pluszowego. "Skrzaty" wręczyły solenizantowi piękną, własnoręcznie wykonaną laurkę, a "Biedroneczki" grający tort urodzinowy. Potem wspólnie z kolegami z pozostałych grup i ich misiami, wesoło bawiły się przy misiowych piosenkach i ulubionych dziecięcych przebojach. Na dzieci czekała też niespodzianka - pyszne misiowe "co nie co".

      "Skrzaty" i "Biedroneczki" nie zapomniały oczywiście o życzeniach i uściskach dla Boniego i Tulisia. Po zakończeniu przyjęcia nasi misiowi przewodnicy po świecie wielkiej literatury, przedstawili dzieciom swoich bajkowych przyjaciół - Misia Uszatka i Kubusia Puchatka. Dzieci słuchały ich przygód, czytanych przez swoje panie. Na pamiątkę, tego pełnego wesołych zabaw dnia, "Biedroneczki" zabrały do domu  ozdobione przez siebie piankowe figurki misiów.

 

    

 

Więcej zdjęć z Dnia Pluszowego Misia w Galerii.

 

                                                    

                                             Skrzaty                                       Biedroneczki

 

 

  Bezpieczni z Małym Misiem                                  

 

 

    Podczas realizacji tego modułu dzieci, poprzez zabawy z Małym Misiem, mogły poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na temat tego, jak dbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo oraz, jak właściwie zachować się w sytuacji zagrożenia. Poznały ważne numery alarmowe i służby, do których należy się wtedy zwrócić. Pogadanki na temat zasad bezpieczeństwa, filmy edukacyjne i zdjęcia pomogły dzieciom zrozumieć, jak ważne jest przestrzeganie ustalonych zasad bezpieczeństwa. 

    "Skrzaty" spotkały się z ratownikiem medycznym, poznały pracą Pogotowia Ratunkowego oraz przeszły podstawowe szkolenie pierwszej pomocy. "Biedronaczki" podczas wycieczek i spacerów z misiem Tulisiem uczyły się zasad bezpiecznego poruszania się na ulicy, zachowania w czasie podróży autokarem i w lesie. Na spotkaniu z instruktorem dogoterapii dzieci poznały również zasady bezpiecznego kontaktu ze zwierzętami.

 

 

      

 

Więcej zdjęć z modułu "Bezpieczni z Małym Misiem" w Galerii.

 

                                                

                                       Pierwsza pomoc                        Dogoterapia

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-04-28


Strony www dla przedszkoli